new-meta-esports-bar7
New-meta-esports-bar
New-meta-esports-bar1
New-meta-esports-bar2
New-meta-esports-bar3
new-meta-esports-bar6
New Meta e-sports bar

New Meta e-sports bar

Wentylacja kuchni, restauracji i pubów

Czym różni się wentylacja dedykowana dla obiektów restauracyjnych od zwykłych obiektów? Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy zastanowić się chwilę jakie powietrze będzie w kuchni, restauracji, czy pubie jeśli będzie on pozbawiony wentylacji. Będą opary pochodzące z gotowania, smażenia, grillowania, a więc dym i intensywne zapachy kuchenne. Będą także duże ilości ciepła pochodzącego od urządzeń (kucheniki, grille, piece) jak i od ludzi tam przebywających. Zatem projektując wentylację tego typu obiektów musimy zastanowić jak skutecznie usunąć powietrze zanieczyszczone takimi zapachami, jak odzyskiwać ciepło tam, gdzie występują podwyższone temperatury usuwanego powietrza, oraz jak zabezpieczyć urządzenia przed osadzaniem się na nich osadów z powietrza pochodzącego z kuchni.

 

Jak obniżyć koszty eksploatacji systemów wentylacyjnych w restauracjach?

Zazwyczaj projektując system wentylacyjny w restauracji czy pubie należy w pierwszej kolejności wydzielić strefy przygotowania posiłków oraz ich spożywania. Urządzenia do gotowania w kuchni powinny mieć odciągi miejscowe, czyli okapy zlokalizowane bezpośrednio nad punktami przygotowania posiłków. Podstawowym problemem samej kuchni jest ilość ciepła i wilgoci wydzielanego przez urządzenia oraz dym i opary pochodzące z przygotowywanej żywności. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się powietrza z kuchni do innych pomieszczeń powinno panować tam podciśnienie. Wytyczne branżowe zalecają krotność wymian powietrza w samej kuchni z przedziału 10-30 wymian, temperaturę na poziomie 20-22 stopnie, oraz wilgotność powietrza nawiewanego ok. 40%. Nie jest zatem możliwe osiągnięcie takich parametrów powietrza w pomieszczeniu kuchni, szczególnie w okresie letnim, bez jej chłodzenia. W okresie zimowym i w okresach przejściowych możemy wykorzystywać ciepło pochodzące z okapów do podgrzewania powietrza w sali przebywania ludzi. Osiągniemy to poprzez wymienniki z czynnikiem pośredniczącym instalowane na wywiewie z kuchni oraz na nawiewie sali restauracyjnej. Zapewni to niskie koszty eksploatacji obiektu, gdyż ciepło pochodzące z kuchni wykorzystamy do ogrzewania sali konsumenckiej. Stosując odzysk ciepła z czynnikiem pośredniczącym zapobiegniemy również przedostawaniu się powietrza z wyciągu do nawiewu odzyskując tylko samo ciepło. Szczególną uwagę należy zwrócić na budowę i wyposażenie urządzeń wentylacyjnych. Urządzenia wyciągające powietrze z okapów powinny mieć odporność temperaturową do conajmniej 100 stopni celsjusza. Bardzo istotne jest też zastosowanie kilku stopni filtracji, szczególnie wówczas, gdy obiekt restauracyjny znajduje się w budynku mieszkalnym, lub w jego bliskim sąsiedztwie. Jako dostawcy rozwiązań technicznych dla restauracji oferujemy 4 rodzaje filtrów:

  • filtr wstępny metalowy przeciwtłuszczowy klasy G2
  • filtr wtórny węglowy oczyszczający powietrze z zapachów- klasa G3-F7
  • filtry standardowe włókninowe klasy G4-F7
  • filtr elektrostatyczny klasy F8 obniżający ilość dymu w powietrzu wyciąganym

Aby skutecznie ochronić wymiennik z czynnikiem pośredniczącym przed osadzaniem się na nim cząstek stałych z wyciągu okapu rekomendowane jest także zastosowanie tzw filtrów cyklonowych.

Read More