Centrale wentylacyjne bezkanałowe
Wstęp
Wykonanie wentylacji i klimatyzacji z zastosowaniem tradycyjnej centrali wentylacyjnej jest procesem czasochłonnym, składającym się z wielu etapów, z których najważniejszym etapem jest etap projektowania i etap realizacji.
Na etapie projektowanie trzeba określić wydajność centrali, a następnie dobrać przekroje kanałów wentylacyjnych i rozrysować ich przebieg od centrali wentylacyjnej do wentylowanych pomieszczeń.
Wentylacja z zastosowaniem kanałów wentylacyjnych wiąże się z kolei w mocną ingerencję w obiekt, gdyż kanały wentylacyjne muszą być przytwierdzone do ścian lub sufitów, zajmują dużo miejsca a ich montaż jest kosztowny i czasochłonny.
Stosując centrale wentylacyjne bezkanałowe możemy wyeliminować czasochłonny etap obliczania i projektowania kanałów wentylacyjnych, a także znacznie skrócić czas inwestycji i znacznie obniżyć jej koszty.
Czym jest centrala wentylacyjna bezkanałowa?
Centrala wentylacyjna bezkanałowa jest urządzeniem służącym do bezpośredniego uzdatniania powietrza: wymiany powietrza, odzysku ciepła i chłodu, oczyszczania powietrza, oraz utrzymania w pomieszczeniu zadanej temperatury.
Jest więc zbudowana z tych samych elementów, co standardowe centrale wentylacyjne: posiada filtry, wentylatory, rekuperatory odzysku ciepła i chłodu, nagrzewnice, chłodnice, może posiadać również nawilżanie.
Możemy ją stosować w jednorodnych, jednokondygnacyjnych pomieszczeniach o regularnym kształcie, takich jak sale sportowe, hale produkcyjne, galerie, magazyny, restauracje i inne obiekty o znacznej kubaturze, regularnym kształcie.
Centrala bezkanałowa jest w pełni autonomiczną jednostką, która zastępuje system wentylacyjny, nie wymaga połączenia jej z siecią kanałów wentylacyjnych, gdyż pobiera powietrze bezpośrednio z zewnątrz i nawiewa do pomieszczeń bez pośrednictwa kanałów wentylacyjnych
Taka konstrukcja urządzenia sprawia, że jest montowana najczęściej na dachu, gdyż wymaga zastosowania bezpośrednio w przegrodzie budowlanej pomiędzy częścią wewnętrzną a częścią zewnętrzną pomieszczenia.
Odzysk ciepła w centralach bezkanałowych
W urządzeniach bezkanałowych, stosujemy 2 rodzaje odzysku ciepła: odzysk ciepła na wymiennikach krzyżowych, oraz na wymiennikach obrotowych, a także recyrkulację powietrza.
Urządzenia z odzyskiem ciepła na wymiennikach krzyżowych i obrotowych mogą być wyposażone dodatkowo w komorę mieszania oraz opcję freecoolingu, czyli możliwość chłodzenia nocą zimnym powietrzem zewnętrznym z całkowitym pominięciem wymienników odzysku ciepła.
Centrale wentylacyjne bezkanałowe – rozmieszczenie
Brak kanałów wentylacyjnych powoduje, że prawidłowe umieszczenie w wentylowanym pomieszczeniu jednostki bezkanałowej jest kluczowe.
Jednostka bezkanałowa powinna być usytuowana w centralnym punkcie pomieszczenia o jednakowej lub zbliżonej odległości do każdego krańca pomieszczenia
Ważnym elementem systemu bezkanałowego jest odpowiedni nawiewnik umożliwiający regulację kąta położenia kierownic nawiewnika. Regulacja może odbywać się w trybie automatycznym lub ręcznym.
W sytuacji włączonego grzania kierownice nawiewnika powinny być ustawione pionowo w dół z odchyleniem do 20 stopni od pionu. Zapewni to równomierne rozejście się strumienia ciepłego powietrza po całym pomieszczeniu i ograniczenie powstawania gradientu temperatury.
W warunkach chłodzenia kierownice powietrza powinny być skierowane poziomo, prostopadle doo sufitu, z odchyleniem do 20 stopni od poziomu. Chłodne powietrze, które ma większy ciężar właściwy i większą gęstość niż powietrze cieplejsze, ukierunkowane poziomo będzie opadało grawitacyjnie w kierunku podłogi zapewniając równomierne dotarcie do wszystkich punktów pomieszczenia.
Zalety i wady central bezkanałowych:
Zalety:
- Niski koszt inwestycyjny
Koszt wentylacji bezkanałowej ogranicza się tylko do kosztów zakupu i montażu jednostki wentylacyjnej. Nie ma kosztów projektowania, obliczania i montażu kanałów wentylacyjnych.
- Szybka realizacja
Jednym z najbardziej czasochłonnych etapów w procesie realizacji systemu wentylacji jest etap obliczania i projektowania kanałów wentylacyjnych.
System wentylacyjny oparty na centrali bezkanałowej daje możliwość znacznie szybszego wykonania systemu wentylacji.
- Niewielki rozmiar jednostki wentylacyjnej
W porównaniu do tradycyjnej centrali wentylacyjnej i systemu kanałów wentylacyjnych, jednostka bezkanałowa zajmuje znacznie mniej miejsca.
- Mniejsza ingerencja w obiekt
Brak kanałów wentylacyjnych powoduje, że wpływ systemu wentylacji na obiekt jest ograniczony jedynie do wykonania otworu w stropodachu, nie ma konieczności
- Oszczędność miejsca
Brak konieczności instalacji wewnątrz budynku kanałów wentylacyjnych sprawia, że oszczędzamy cenną przestrzeń wewnętrzną obiektu
- Niższy koszt energetyczny
Kanały wentylacyjne powodują straty ciepła, oraz straty ilości powietrza. Centrala wentylacyjna bezkanałowa to system pozbawiony strat przesyłu powietrza od centrali wentylacyjnej do wentylowanych pomieszczeń
Wady:
- Ograniczona możliwość zastosowania
Ze względu na swoją specyfikę centrale bezkanałowe nie mogą być stosowane w obiektach wielokondygnacyjnych oraz w obiektach o nieregularnych kształtach, gdyż wentylacja oparta na jednostce bezkanałowej posiada tylko jeden punkt nawiewny oraz 1 wywiewny.
- Trudniejsza regulacja systemu wentylacji
Z uwagi na pojedynczy punkt nawiewny i wywiewny, umieszczenie jednostki bezkanałowej w centralnym punkcie pomieszczenia jest kluczowym elementem wpływającym na skuteczność i zadowolenie z efektów wentylacji z użyciem urządzeń bezkanałowych.
Centrala bezkanałowa wymaga zastosowania nawiewników zapewniających duży zasięg strumienia i dotarcie powietrza do każdej części pomieszczenia.
Centrale wentylacyjne bezkanałowe – podsumowanie
Wentylacja mechaniczna oparta centralach wentylacyjnych bezkanałowych to ciekawa alternatywa tradycyjnego systemu wentylacji opartego na jednostce centralne i systemu kanałów nawiewnych i wywiewnych.
Dobrze dobrane urządzenie bezkanałowe zapewni równie skuteczną wentylację.
Zastosowanie jednostki bezkanałowej znacząco obniża czas i koszt wykonania wentylacji, jednak ma także pewne ograniczenia, jak możliwość zastosowania w przestrzeniach o regularnym kształcie.